Lornetka do obserwacji astronomicznych – czy to się sprawdza?

Wiele Wielu ludzi uważa, że jedynym sprzętem adekwatnym do śledzenia gwiazd jest teleskop. Jednakże lornetka również się przyda, i to nie tylko początkującym amatorom oglądania gwiazd. W których sytuacjach się ona sprawdzi oraz dlaczego nie warto z niej rezygnować?

Dla amatorów

Osoby nie mające jeszcze praktyki w obserwowaniu nocnego nieba i rozpoznawaniu osobnych gwiazdozbiorów prawdopodobnie spotkają się z komplikacjami w obsłudze teleskopu z znaczącym powiększeniem oraz ciasnym polem widzenia. Lornetki zdecydowanie lepiej sprawdzą się w trakcie nauki rozpoznawania skupisk gwiazd – zarówno tych odległych, jak również lepiej dostrzegalnych. Na dodatek jest to sprzęt idealny do podpatrywania Księżyca – nawet gdy dysponujemy lornetką o mniejszym powiększeniu, bez problemu dostrzeżemy dziury a także wyżyny pokrywające jego powierzchnię. Za jej pomocą można także monitorować jaśniejsze planety, przykładowo Gwiazda Poranna, Mars, Saturn bądź Jowisz.

I dla zaawansowanych

Wraz ze zdobywaniem praktyki oraz lepszej znajomości mapy nieba nocnego możemy postarać się o przyrząd gwarantujący spore powiększenie. Jednakże nawet dysponując teleskopem nie powinniśmy całkowicie rezygnować z używania lornetki. Sprawdzi się ona w sytuacji, kiedy będziemy pragnęli ekspresowo znaleźć wiele celów, lub zlokalizować jeden słabszy, którego umieszczenie względem jaśniejszych gwiazd dobrze znamy.

Jak widać, lornetka przyda się nie tylko w okresie początkowych obserwacji astronomicznych, lecz będzie także potrzebna w czasie następnych sesji. Z tej przyczyny powinno się poszukać osprzętu należytej jakości, który posłuży nam przez sporo lat a także będzie wygodny w użytkowaniu. Pamiętajmy, iż lornetki do podziwiania nocnego nieba powinny dysponować sporą średnice obiektywu.